czwartek, 31 maja 2012

Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych

Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych

Świetnym sposobem na obniżenie rachunków ogrzewania domu i wytwarzania ciepłej wody użytkowej jest montaż kolektorów słonecznych. Dzięki nim energia słoneczna przekształcana jest na cieplną i w ten sposób można ją wykorzystać na potrzeby domu.

Kolektory słoneczne można umieścić na dachu bądź na trawniku przed domem. Najważniejsze, aby wymiennik ciepła został zainstalowany w domu. Oprócz samej płyty kolektora będziemy mieli w tradycyjnym wyposażeniu pompę ciepła, naczynie przeponowe, a także zbiornik, w którym znajdować się będzie ciepła woda użytkowa wraz z dwiema wężownicami czy płaszczami grzejnymi.

Korzyści z posiadania funkcjonujących solarów są nieocenione. Na ciepłej wodzie użytkowej można zaoszczędzić nawet do 70% energii, natomiast na ogrzewaniu centralnym w okolicach 30%. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z istotności prawidłowego umieszczenia kolektora. Musi znajdować się on pod odpowiednim kontem w stosunku do padających promieni słonecznych.

W trakcie składania zamówienia na zakup i montaż kolektorów dokonuje się odpowiednich pomiarów kąta nachylenia dachu, a także wybiera się najbardziej odpowiednie miejsce na urządzenie. Standardowo solary instaluje się w kierunku południowym. Zasada jest taka, że na płyty kolektorowe nie powinien ani na chwilę padać cień okolicznych drzew bądź zabudowań.

Z pewnością domyślamy się, że tego typu inwestycja może nas sporo kosztować. Zakupienie oraz instalacja dwóch kolektorów zaczyna się od 15 tys zł i rośnie w górę w zależności od kilku czynników: powierzchni solarów, typu absorbera, wydajności kolektorów, współczynnika emisji i absorpcji.

Najpopularniejsze kolektory to typ płaski. Alternatywą są solary próżniowe, które stanowią tylko niewielki odsetek tych montowanych. Dlaczego? Niestety dostarcza on mniejsze ilości energii w porównaniu do kolektora płaskiego. W związku z tym jest on także bardziej atrakcyjny cenowo.










--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.