czwartek, 31 maja 2012

Biogazownia - ekologiczne źródło energii

Biogazownia - ekologiczne źródło energii

Autorem artykułu jest Mr.X

W Polsce działa kilka firm, które zajmują się produkcją biogazu. Dziedzina jest niszowa i wielu - zwłaszcza rolników, którzy mają najlepsze warunki do produkcji - nie ma pojęcia o korzyściach płynących z budowy własnej biogazowni. Dowiedz się czym jest biogaz i kiedy warto zbudować biogazownię - zapraszam do lektury!
Czym jest biogaz?

Biogaz to ekologiczny gaz powstający w wyniku fermentacji np. odpadów produkcyjnych w rolnictwie. Fermentacja mentanowa powoduje wydzielanie się dużych ilości metanu, który może być wykorzystywany w różnorodny sposób, przykładowo:


- do produkcji energii elektrycznej w silnikach,
- do produkcji energii cieplnej,
- do produkcji energii elektrycznej i cieplnej,
- po uzdatnieniu może służyć także jako paliwo do pojazdów.

Biogaz uzyskuje się z tzw. biomasy - a więc odpadów organicznych (powstałych niekoniecznie w rolnictwie, ale też np. w przemyśle spożywczym). Do jego produkcji wymagana jest specjalistyczna instalacja - biogazownia.
W Polsce biogazownie nie są jeszcze zbyt popularne, ale z uwagi na korzyści płynące z ich budowy, coraz częściej realizowane są tego typu inwestycje.


Budowa biogazowni

Budowa biogazowni jest dość skomplikowanym procesem, zarówno w zakresie proceduralnym jak i samej budowy.
Stąd też o pomoc najlepiej zwrócić do specjalistów - w kraju działa kilka firm realizujących tego typu inwestycje, posiadających odpowiednie "know-how" w branży.

Typowa biogazownia przeznaczona dla działalności rolniczej składa się z:

- zbiorników wstępnych na biomasę,
- zbiorników fermentacyjnych,
- zbiorników pofermentacyjnych,
- układu kogeneracyjnego produkującego energię elektryczną i cieplną,
- dodatkowych instalacji wymaganych do sprawnego funkcjonowania obiektu.

Całościowo biogazownia jest w stanie generować od 100 do nawet 1500kW energii - zależnie od wielkości obiektu i ilości biomasy. Pozwala to uniezależnić się od energii elektrycznej z zewnętrznych źródeł, a nawet sprzedawać ją elektrowni.


Ekologia i oszczędność

Oczywiście inwestycja w produkcję biogazu wymaga środków finansowych - zwrócą się one jednak w dłuższej perspektywie. Potrzebny będzie też teren na którym stanie obiekt - stąd też popularność tych instalacji jest większa w działalności rolniczej z uwagi na łatwą dostępność terenu.
Warto policzyć czy inwestycja będzie dla nas opłacalna - i w jak dalekiej perspektywie możemy inwestycję sobie zwrócić. Nie zawsze będzie to dobry wydatek, jednak przy odpowiednim dobraniu elementów i dostępności biomasy budowa będzie na pewno opłacalna.
Można oszczędzić kupując np. używany sprzęt rolniczy, a nadwyżkę przeznaczyć na inwestycję - do tego dochodzą możliwości w zakresie uzyskania dotacji unijnych. Nie bez znaczenia jest też czynnik ekologiczny - produkowany gaz jest w sposób całkowicie naturalny, stąd uzyskujemy czystą energię, nie zagrażającą w żaden środowisku.

Podkreślić jednak należy raz jeszcze konieczność zbadania opłacalności budowy - aby miała ona sens, muszą zostać spełnione konkretne warunki, dlatego dobrze rozważania zacząć od konsultacji ze specjalistami, którzy określą na podstawie jasnych kryteriów czy warto taką inwestycję realizować w danym przypadku.
---
Ekologiczny Rolnik




Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl